Strona główna > Pedagogika ulicy, Turystyka > Z wizytą w Twierdzy Modlin

Z wizytą w Twierdzy Modlin

W ramach działań z zakresu pedagogiki ulicy i animacji społecznej prowadzonych przez WOK „Hutnik” i Stowarzyszenie „Wiatrak” 27 września zorganizowany został wyjazd do Twierdzy Modlin na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę obrony Twierdzy. W wyjeździe obok „orzełków” uczestniczyła „Leśna Szkoła” prowadzona przez Jerzego Sitka oraz Sekcja Sztuk Walki „OBI-APIN” – wszystkie działające przy WOK „Hutnik”.

Dnia 27 września 1939 r. wojska niemieckie po ciężkim przygotowaniu artyleryjskim i długotrwałym bombardowaniu lotniczym przypuściły na Twierdzę Modlin generalny szturm. Mimo zmasowanych działań nieprzyjaciela obrońcy Twierdzy odparli i ten atak, jak wszystkie wcześniejsze, okupując to, niestety, krwią wielu rannych i poległych. W związku z tymi wydarzeniami w Modlinie zorganizowano szereg uroczystości rocznicowych. Złożyło się na nie zwiedzanie muzeum Twierdzy Modlin w Forcie Północnym, msza św. polowa i apel poległych zakończony salwą honorową, spotkanie pokoleń z uczestnikami walk o Modlin oraz widowiskowa rekonstrukcja walk wrześniowych.

Zwiedzanie muzeum poprzedzone zostało powitaniem przybyłych gości. Po raz pierwszy w historii na uroczystości rocznicowe do Modlina przybyła najbliższa rodzina gen. Wiktora Thommée – dowódcy obrony Twierdzy. Zwiedzający muzeum usłyszeli krótką prelekcję na temat historii, budowy oraz obrony Twierdzy we wrześniu 1939 r. Muzeum powstałe dzięki staraniom Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin i Stowarzyszenia Przyjaciół Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin mieści się we wspaniałym obiekcie zabytku architektury fortecznej – działobitnii im. Gen. Dehn-a. Na stosunkowo niedużej przestrzeni mieści bardzo ciekawe zbiory, takie jak unikalne zdjęcia historyczne oraz elementy wyposażenia i uzbrojenia armii polskiej i niemieckiej.

Centralnym punktem uroczystości była msza św. polowa sprawowana pod pomnikiem Obrońców Modlina. Następnie w Klubie Garnizonowym zorganizowano spotkanie pokoleń, po którym przyjezdni i niemal wszyscy mieszkańcy Modlina udali się na błonia przed dawną bramę „Północy” wiodącą do obwodu wewnętrznego Twierdzy.

Tam Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Kampinos” odtworzyła przebieg głównych działań i walk w obronie Twierdzy od początku II wojny światowej do kapitulacji Modlina w dniu 29 września 1939 r. Przy palbie broni ręcznej i seriach z karabinów maszynowych, strzałach z armat, dymie, ogniu i kurzu opadającym na widzów po eksplozjach oraz warkocie silników niemieckich czołgów i polskiego samochodu pancernego zupełnie niespotykany smak miała żołnierska grochówka z kuchni polowej przygotowana przez organizatorów. A wszystko to działo się w promieniach wrześniowego słońca, jakie znamy z opisów walk wrześniowych czy wierszy. W krótkich przerwach pomiędzy kolejnymi odsłonami walk przez głośniki słyszeliśmy wprowadzający komentarz i nastrojową muzykę.

Cała 20-osobowa grupa wyszkowian była pod dużym wrażeniem inscenizacji, o czym można się było przekonać w drodze powrotnej. Pytań i opowieści wystarczyło na całą podróż. Temperatury dodawała obecność pana Alfreda Składanowskiego, uczestnika obrony Twierdzy, który dzielił się wspomnieniami „z pierwszej ręki”, „z pierwszej linii okopów” – Do dziś słyszę w uszach dźwięk gromkiego „hurraaaaa!”, które wydobywało się z naszych gardeł, gdy zrywaliśmy się z okopów i napieraliśmy na Niemców podczas nocnych wypadów – opowiadał. Zasłuchani uczestnicy wyprawy, pełni wrażeń z pobytu w Twierdzy deklarowali gotowość powtórzenia wyjazdu, by „dokładnie” zwiedzić modlińskie forty.

* * *
W ramach działań pedagogicznych 3 października zorganizowano dla młodzieży, zwanej przez nas, organizatorów akcji, „orzełkami”, kolejny, już jesienny spływ kajakowy. Zmęczeni wiosłowaniem po falach Bugu zasiedliśmy przy ognisku. Piekąc, a następnie smakując kiełbaski wspominaliśmy smak modlińskiej grochówki i sceny z rekonstrukcji historycznej. Młodzież coraz bardziej zapalała się do podejmowania działań, które pozwolą urzeczywistnić marzenia – o wyszkowskiej grupie rekonstrukcji historycznych.

Andrzej Grajczyk

Wyjazd do Modlina i spływ kajakowy zostały ufundowane przez Stowarzyszenie „Wiatrak” w ramach projektu finansowanego przez Fundację Wspólna Droga.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: