Strona główna > InteGracja > Warsztaty taneczne Inte-Gracji

Warsztaty taneczne Inte-Gracji

Od 28 do 30 sierpnia w Turzynie w zajeździe „Kamiza” trwały warsztaty taneczne Klubu Inte-Gracja działającego w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wiatrak” we współpracy z WOK-kiem „Hutnik” w ramach projektu pod nazwą „Taniec na Wózkach – szkolenie par integracyjnych” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W warsztatach brały udział cztery pary. Jedną z nich jest najmłodsza para integracyjna Maryla Modzelan, 11 lat i Sebastian Malinowski lat 9. Sebastian od urodzenia przebywa na wózku i w większości czynności życiowych pomaga mu jego mama. Taniec integracyjny wymaga dużo pracy przy technice jeżdżenia, są mile widziane szybkie obroty, skręty i unoszenia wózka czyli „balansy”. Wszystkie te czynności trzeba wykonać w określonym tempie i rytmie tanecznym. Sebastian w trakcie lekcji indywidualnych na warsztatach, starał się te czynności wykonywać, oczywiście pod okiem instruktora. Po ciężkich ćwiczeniach razem ze swoją partnerką poznali nowe choreografie z cha-cha i samby.

Warsztaty to intensywna praca dla młodych tancerzy, można wtedy poświęcić im więcej czasu, zadbać o najmniejsze szczegóły. Zadaniem trenera nie jest tylko praca nad techniką tańca, techniką jazdy na wózkach, lecz nauczenie osób niepełnosprawnych samodzielności w tańcu czy nawet w samym życiu.

Pozostałe pary integracyjne już nieco starsze i tańczące dłużej niż trzy lata, uczestniczące w warsztatach, skupiały swój taniec na technice i sprawności tanecznej osób niepełnosprawnych. Każdy taki tancerz na wózku, musiał sam zatańczyć swoją choreografię, wiedzieć co w danym momencie robi jego partnerka lub partner.

Po całym dniu treningu, lekcjach indywidualnych oraz kolacji, pary spotykały się na wieczornym treningu, czyli „practise” gdzie pod okiem trenera musiały wyćwiczyć, to czego nauczyły się przez cały dzień warsztatów.

Miłą niespodzianką dla tancerzy była wizyta dwóch byłych mistrzyń świata w tańcu na wózkach – Blanki Wiśniewskiej i Martyny Busławskiej. Mistrzynie podzieliły się swoimi doświadczeniami i udzieliły swoim następcom wielu cennych rad.

Młodzi tancerze czynnie i sumiennie pracowali na warsztatach tanecznych. Nauczyli się wiele nowego, na co podczas stałych zajęć wciąż brakowało czasu. Wspólny pobyt zintegrował grupę i pomógł tancerzom przygotować się do nowego sezonu. Na pytania o wrażenia z warsztatów tancerze zgodnie odpowiadali: Było intensywnie i fajnie, ale za krótko…

W warsztatach wzięli udział: Maryla Modzelan, Sebastian Malinowski, Katarzyna Kmiołek, Norbert Bobrowiecki, Klaudia Domalewska, Piotr Brejnak, Katarzyna Babicka, Maciej Ponichtera. Czuwali nad nimi opiekunowie: Urszula Kmiołek, Bogusława Babicka, Grażyna Mioduszewska, Dorota Brejnak. Instruktorem tańca podczas warsztatów była Jolanta Wiśniewska.

Oprac. Łukasz Wachowski

Reklamy
Kategorie:InteGracja Tagi: ,
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: