Strona główna > Pedagogika ulicy, Turystyka > Projekt „Polska jest piękna. Naucz się ją oglądać.” (2009)

Projekt „Polska jest piękna. Naucz się ją oglądać.” (2009)

Dzięki dofinansowaniu z Fundacji Wspólna Droga w ramach działań pedagogiki ulicy Stowarzyszenie „WIATRAK” realizowało w 2009 roku projekt pod nazwą „Polska jest piękna. Naucz się ją oglądać.”

W ramach projektu pedagog spotykał się z młodzieżą kilka razy w tygodniu. W czasie spotkań zostały zorganizowane 4 wycieczki rowerowe, w tym dwie dwudniowe (możliwe do zrealizowanie dzięki zakupowi trzech rowerów, a następnie w ramach projektu trzech następnych), jeden spływ kajakowy, jednodniowa wycieczka samochodowa na zwiedzanie Twierdzy Modlin tzw. „Przygoda w Twierdzy” z możliwością obejrzenia rekonstrukcji bitwy z września 1939. Odbywały się regularne wyjścia na pizzę lub hotdogi realizowane w ramach dożywiania uczestników projektu. Ponadto odbywały się piesze wędrówki połączone z treningami survivalowymi – nauka pokonywania grząskiego terenu, rozpalania ogniska w czasie deszczu, budowa zimowego szałasu, pływanie pontonem i wiele innych.

Młodzież uczestnicząca w projekcie brała udział nie tylko w przedsięwzięciach, których realizacja wymagała poniesienia kosztów, ale także tych nieodpłatnych, ogólnodostępnych, ale przez nią dotąd nie zauważanych, takich jak spotkanie z uczestnikami wydarzeń września 1939 (np. w ramach Wyszkowskich Obchodów 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej), koncerty, seanse filmowe w tym również historyczne, wystawy plastyczne i fotograficzne organizowane i finansowane przez gminne placówki kulturalne.
Młodzież biorąca udział w projekcie zaczęła regularnie przychodzić na zajęcia – nie trzeba było ich szukać na osiedlach i ulicach Wyszkowskich. Sami z własnej inicjatywy zaczęli szukać pedagoga i nawiązywać z nim kontakt. Stworzyli grupę i sami zaczęli ją nazywać „Paka Grajcyli” lub „Grajcyli Skład” , wystąpili z propozycją wykonania koszulek z takim napisem.
Chłopcy poznali ciekawe formy spędzania wolnego czasu, poszerzyli krąg znajomych o ludzi „z pasja”, zobaczyli jak można żyć inaczej i jak wiele jest przed nimi różnych możliwości spędzania wolnego czasu, rozwijania własnych zainteresowań – jest w czym wybierać, tylko na wszystko trzeba zapracować.

Zmiana ta została zaobserwowana przez opiekunów, a głownie samego pedagoga, który systematycznie z nimi się spotykał, rozmawiał i organizował zajęcia, spędzał z nimi dużo czasu , często w warunkach niekonwencjonalnych (zmęczenie), wpływających na ukazanie takich cech charakteru, jakie na co dzień nie są eksponowane.

Andrzej Grajczyk, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „WIATRAK”
Reklamy
  1. 3 marca 2010 o 22:40

    Super inicjatywa!

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: