Strona główna > Pedagogika ulicy, Turystyka > „Grajcyli Skład” w Zbrojowni Liwskiej

„Grajcyli Skład” w Zbrojowni Liwskiej

W dniu 13.03.10 został zorganizowany wyjazd  w ramach działań pedagogicznych prowadzonych przez Stowarzyszenie  „WIATRAK” i WOK ”HUTNIK” do Muzeum Zbrojowni mieszczącej się w Zamku w Liwie nad rzeką Liwiec koło Węgrowa.

Zamek chociaż nieduży posiada bardzo bogatą historię. Od czasów zaistnienia najpierw jako drewniana strażnica, poprzez rozbudowę, zniszczenia w czasie Potopu Szwedzkiego aż po ciekawą walkę o zachowanie ruin w latach ostatniej wojny z okupantem niemieckim.

Opowieści  Przewodnika o tych wydarzeniach w czasie lekcji historycznej, wzbudziły żywe zainteresowanie uczestników. Zwłaszcza informacja o ukrytym a jeszcze nie odnalezionym skarbie pobudziła chłopców do działania, którzy na dobrą sprawę gotowi bili rozpocząć poszukiwania nawet od  zaraz. I tak co niektórzy bacznie lustrowali przewód kominowy odchodzący od kominka w pomieszczeniu załogi baszty.

Słaby by był to Zamek gdyby nie miał swojego ducha. Ten akurat ma i to oryginalnego. Jest, to nie jak zwykle zły pan lub biała dama. Dama tak, lecz żółta. Taki kolor nieszczęśniczka lubiła, a została jej niesprawiedliwie amputowana głowa przy pomocy dużego miecza po którym ślad na kamieniu jest widoczny do dnia dzisiejszego. I tak przy pełni księżyca przy bezchmurnym niebie spaceruje po murach szukając sprawiedliwości.

Oprócz tych historii chłopcy mieli możliwość przymierzyć wierną kopię rycerskiej kolczugi, średniowiecznego  hełmu i z mieczem w ręku przekonać się jak ciężkim musiało być noszenie tytułu i zbroi rycerskiej.

Wyjazd był możliwy dzięki dotacji otrzymanej z Gminy Wyszków.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: